Sengoku 7 tar form
På sistone har de flesta nyheterna om japansk MMA handlat om DREAM och K-1:s gemensamma projekt och kanske främst bristen på MMA. Det har gjort att World victory road och deras “Sengoku 7″ som går 4 januari hamnat lite i skymundan. Men det är ingen dålig gala.
Först och främst innehåller galan två titelmatcher där mästarna från årets turneringar får möta organisationens toppnamn. Det innebär att Takanori Gomi möter Satoru Kitaoka som vann turneringen i lättvikt i en högintressant match, särskilt eftersom Gomi inte verkat vara i storform på sistone. Senast förlorade han på ett tveksamt domslut mot Sergey Golyaev som också finns med på galan. I den andra titelmatchen ställs Kazuo Misaki, som senast besegrade Joe Riggs i Strikeforce mot turneringsvinnaren Jorge Santiago. Han har vunnit 8 raka matcher sen den mindre lyckade perioden i UFC.
Dessutom blir det en mycket omtalat match mellan Antonio “Bigfoot” Silva och Yoshihiro Nakao. Med den matchen trotsar Silva sin dopningsavstängning i USA, vilket kan försvåra för före detta mästaren i EliteXC att någonsin gå matcher där igen. Som om det inte var nog med de här matcherna fortsätter kortet att innehålla högklassiga fighters.
Matcherna
Takanori Gomi vs Satoru Kitaoka
Kazuo Misaki vs Jorge Santiago
Yoshihiro Nakao vs Antonio Silva
Sanae Kikuta vs Hidehiko Yoshida
Sergey Golyaev vs Eiji Mitsuoka
Dave Herman vs TBA
James Thompson vs TBA
Roger Gracie vs TBA
16 december 2008 kl.22:27
BARA JAG SOM ÄR SUGEN?
17 december 2008 kl.12:30
Gomi fortsätter tappa intresse i västvärlden. Gäsp. Misaki och Yoshida kan vara kul att titta på också. James Thompson är bara smärtsamt, han borde lägga av innan han blir det första högprofilerade dödsfallet i MMA. Hans glansiga blick och slöddriga tal talar inte gott för hans framtid.
17 december 2008 kl.14:43
Sengoku har inte riktigt lyckats fånga mitt intresse speciellt mycket. Jag kommer nog att se vissa matcher men annars tycker jag deras galor känns väldigt tråkiga och sega.
DREAM känns mer intressant och jag hoppas att sengoku och dream kanske kan co-promota i framtiden.