Tuffare tag mot steroider i Nevada
NSAC (Nevada State Athletic Commission) har presenterat sin nya policy gällande drog och steoridtester. Utöver de vanliga testerna vid galorna kommer slumpmässiga test göras, test vid misstankar och tester på de som blivit fällda tidigare. Om man inte lämnar in prover i tid så är det bye bye…föredömligt! Med tanke på att många galor hålls i Nevada (Las Vegas) kommer det påverka många fighters. Nu hoppas jag att de andra kommissionerna runt om i USA följer Nevadas goda exempel så att vi slipper ens fundera på det…och fighters slipper ens överväga om de ska försöka fuska eller inte.
27 januari 2008 kl.21:54
Fan vad fint!!!! Blir riktigt glad av att höra detta!
27 januari 2008 kl.22:30
Gött!
28 januari 2008 kl.00:18
Nu är det nog många som sitter ochj kallsvettas.
28 januari 2008 kl.00:35
Det är slumpmässiga tester som gör det. Doping går ju till på det sätt att man dopar sig och maskar, döljer bevisen och detta blir svårare men slumpmässiga tester så det är riktigt fina nyheter. Testa Sherk varje månad!
28 januari 2008 kl.06:46
Sherk borde ha en inopererad kanyl med direktlinje till Keith Keizer på NSAC!
28 januari 2008 kl.09:46
Det var fan på tiden!
28 januari 2008 kl.12:02
Nu är det väl iofs en kostnadsfråga, men om alla testades en gång i månaden skulle jag vara helt nöjd. Sen kan vi ju vara ganska säkra på att det finns en hel del preparat, som hela tiden utvecklas och modifieras, som inte upptäcks i dopingtesterna.
28 januari 2008 kl.13:12
Testerna kommer alltid att ligga steget bakom, men även de utvecklas ju…en ständig utveckling från båda håll.