Efter UFC 101 - Fullständigt resultat (Spoilers!)
Resultaten från hela galan, dvs även de matcher som inte sändes på ppv:n, och vilka bonusar som delades ut efter brytet (såklart, eftersom vi alltid försöker hedra 24 timmars spoilerfrihet!). Det är fritt fram att kommentera om hela galan i detta inlägg…gå loss!
BJ Penn besegrade Kenny Florian via submission (RNC) i R4
Anderson Silva besegrade Forrest Griffin via TKO i R1
Johnny Hendricks besegrade Amir Sadollah via TKO i R1
Ricardo Almeida besegrade Kendall Grove via enigt domslut
Kurt Pellegrino besegrade Josh Neer via enigt domslut
Aaron Riley besegrade Shane Nelson via enigt domslut
John Howard besegrade Tamdan McCrory via oenigt domslut
Alessio Sakara besegrade Thales Leites via oenigt domslut
Matt Riddle besegrade Dan Cramer via enigt domslut
George Sotiropoulos besegrade George Roop via sub (kimura) i R2
Jesse Lennox besegrade Danillo Villefort via TKO (cut) i R3
Fight of the Night — Anderson Silva vs Forrest Griffin
Knockout of the Night — Anderson Silva
Submission of the Night — BJ Penn
Bonusen blev denna gång $60,000, en bonus även förloraren i “Fight of the Night” erhåller. Anderson Silva fick med andra ord $120,000, inte illa.
9 augusti 2009 kl.08:07
Rättning:
Anderson Silva besegrade Forrest Griffin via Running-TKO i R1
9 augusti 2009 kl.08:40
Anderson Silva, han är GUD. Han fick det att se så vackert och så enkelt ut, frågan är om inte han kan spöa alla i LHW. Nu ska jag somna med ett leende på läpparna efter nattjobbet.
9 augusti 2009 kl.09:11 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 947 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 948
Och angående Forrest, snackar går över nätet att han la sig eller något liknande. Men enligt bloodyelbow var hans käke ur led,
http://www.bloodyelbow.com/2009/8/9/982799/update-on-forrest-griffin-from-the#comments
9 augusti 2009 kl.09:26
Undrar om inte Anderson får gå mot Lyoto om bältet nästa match i lhw. Drömmatch!
Anderson Silva vs Lyoto Machida, spindeln mot draken mina damer och herrar!
9 augusti 2009 kl.10:00
Men kolla BJ Penn vilken form han var i, och Kenny mycke snack och lite verkstad från den killen. Han såg inte mycke ut för världen under vissa stunder, BJ hade total kontrol. UFC börjar få mästare som man börjar undra vem som ska slå dom BJ, GSP, Silva måste vara bland de bästa p4p i världen nu. Vem ska kunna ta deras bälten ifrån dom?
Hoppas nästa contender för BJ är The Bully Gary MAynard tror han har större chans och är bättre en Kenflo.
MEn hahahah Med Thailes Leites, killen är top contender frå styrk hamnar på underkortet och frå stryk av en botten kille hahahaah
9 augusti 2009 kl.10:44
Tom
snabb framfart du gör ang BJ Penn. p4p en av de bästa i världen.
sorry jag köper inte det. visst han övertygade mot florian.
men sakta i backarna. fram till denna matchen va han mest ett frågetecken vart hans karriär va på väg.o med denna vinsten så är inte jag beredd o sätta honom på nån kungatron
blir mest irriterad
9 augusti 2009 kl.11:02
Jag har innan också tyckt att Bj är bland de bästa p4p men nu har han bevisat de ordentligt, han har adrig haft några problem i LW ingen har direkt hotat honom , förutom fört 7 år sedan när han fick decison stryk av Jens pulver.
Sen har han bara förlorat 4 matcher mot Matt Huges, GSP OCh Lyoto MAchida. och alla dom killar går inte ens i LW och vilka killar de är sen också.
Så måsta nog säga att BJ har fått en stabli paltas på lista av p4p fighters efter slakten av “det stora hotet” kenflo, tycker han var minst lika dominant som GSP va mot Alves.
Och vet inte vad du definerar med frågetecken men att strypa ut två topp contenders och få TKO på den tredje, de ser jag inte som något frågetecken.
Förlusten mot GSP kan man inte säga mycke om BJ var dåligt tränad men kom igen GSP är ju helt galet tränad och helt outstandig i alla sin skills, tycker inte man kan bli ett frågetecken efter en förlust mot antagligen världens bästa fighter i en högre viktklass.
9 augusti 2009 kl.12:13
Något jag stör mig som fan på är den feta amerikanpubliken som börjar bua under flertalet matcher bara för att de till största delen utspelar sig på mattan.
Tycker att de flesat av de matchernav ar riktigt bra och spännande, jänkarna kanske borde gå på WWE eller K1 mer om de är så besatta av stand up biten.
Tycker även att domarna undervärderar groundgamet som del i matchen, t.e.x så hade Pellegrino nertagningar och top position men Neer jobbade fan så mycket mer, skapade mer och var aktivare underifrån än Pellegrino.
När Brock, Silva och Bj äntligen blir riktigt påpucklade ska jag jubla, tyvärr blev det inte ikväll.
Helt rättvisa segrar, både BJ och Silva ä grymt bra men jag gillar dem fan inte ändå och ser fram emot deras undergång.
LHW är mer än bara Griffin och LW är fullt av skillade killar.
9 augusti 2009 kl.12:16
Fan vad jag blev imponerad av silva, fyfan! Man dodgar inte slag på det sättet!
9 augusti 2009 kl.13:28
Helt fantastiskt att en fighter som har tävlat i 185 lbs kan gå upp en viktklass mot en top rankad 205 lbs och i princip leker i den matchen.
Som om Machida skulle leka med Brock Lesnar typ ^^
9 augusti 2009 kl.14:26
Jag är nog beredd på att hålla med Dana om att Anderson är #1 p4p nu, Forrest hade inte en chans. Och det är ju som Forrest sa innan, Anderson gör att bra killar ser dåliga ut. Och Forrest såg jävligt dålig ut för att vara ärlig. Silva hade nog kunnat utmana dem flesta i 205, Jag har svårt att se vem som kan ge han problem där också.
Kenny blev jag mest besviken på, Han dök inte upp och allt snack om att inte vara rädd för BJ var nog mest han som försökte intala sig själv det. Han vågade inte gå in i slagduellerna.
9 augusti 2009 kl.14:33
Anton L, machida skulle nog göra bättre ifrån sig än vad Frank gjorde, stående skulle han nog kunna ge Brock däng =)
9 augusti 2009 kl.14:37
sånna jävla medgångfans det finns. Denna galan var för er, Silva gjorde så att Forrest sprang ut ur arenan och BJ visade att han är bästa 155 fightern som finns.
Nu helt plötsligt slutar alla snacka, innan galan var det “hoppas silva får storstryk” eller “hoppas BJ blir dominerad”.
9 augusti 2009 kl.14:38
Tungt av Silva. Han får helt enkelt sina motståndare att se ut som nybörjare. Knocken var bland det sjukaste jag någonsin sett inom MMA – som hämtad från en kung fu-film.
9 augusti 2009 kl.15:16
@mma
Jag talar bara för mig själv nu. Jag vart extremt imponerad av Andersson. Jag tycker fortfarande att han är en kaxig skit som förtjänar storstryk men han har aldrig sett vassare ut. Är jag ett fan? Absolut inte men jag kommer att kolla på hans fighter
9 augusti 2009 kl.15:29
precis sett galan nu, bakfull som fan e d nice att ligga i soffan med en UFC gala. de BJ Penn och Silva imponerade ju stort. Tror Silva tar bältet i 205 om han vill och får chansen. Bj Penn borde hålla sig i 155 och kommer dominera där länge. Nu är det dax för öl och konsert…
9 augusti 2009 kl.16:34
Nu tror jag inte att matchen mellan Silvia och Forrest va uppgjorde…men den avslutande knocken var konstig…
9 augusti 2009 kl.16:58 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 947 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 948
Fina stillbilder på Silvas 3 nerslagningar:)
http://www.sherdog.net/forums/f2/silva-vs-griffin-gifs-1029492/
9 augusti 2009 kl.17:03 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 947 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 948
Bekräftat nu att Griffins käke var ur led och att han tappat hörseln på ena örat:
http://www.examiner.com/x-14354-NY-MMA-Examiner~y2009m8d9-UFC-101-update-Forrest-Griffins-injuries
9 augusti 2009 kl.17:09
@Pirreus
Skojar du med mig?hahaha… Anderson Silva är väl den mest ödemjuka fighter jag vet!
Kolla på intervjun på UFC.com som exempel
9 augusti 2009 kl.17:36
Anderson är en sjuk människa
9 augusti 2009 kl.18:39
Jag trodde aldrig att Silva skulle vinna så lätt som han gjorde.. det är ju otroligt hur dåligt han fick Forrest att se ut! Sånt måste man uppskatta. Däremot känns det fortfarane som att det skulle vara en astråkigt fight om han mötte någon som också försöker kontra hela tiden, då står dom ju bara och kollar på varandra (tror jag)..
Jag tror att Silva skulle vinna mot Machida. Till största del för att Machida har blivit lite aggresivare än förut och i en match mellan dessa två herrar så tror jag att fightern som är aggresiv kommer vara den som förlorar. Men vad vet jag.. Bra gala var det iallafall!
9 augusti 2009 kl.19:20
Har WWE köpt UFC? Forrest mot Silva kändes som ett rent beställningsjobb. Inte för att matchen skulle vara uppgjord utan snarare för att Forrest gick in med en strategi som hade “självmord” skrivet i pannan.
Skulle förslå översättningen “delat domslut” istället för “oenigt domslut”. Men iofs finns det väl en officiell sammanställning på hur MMA-uttryck ska översättas. Vad säger den?
9 augusti 2009 kl.20:05 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 947 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/86/170586/nostalgi.mmabloggen.se/public_html/wp-includes/kses.php on line 948
Anderson Slva to give up belt, move to 205?
“With his arm wrapped around White’s shoulder, Soares leaned in and delivered a proposition. “Spider” Silva would move permanently to light heavyweight, even if it meant the unorthodox move of giving up his middleweight belt.”
“I can do that,” White smiled, a bit stunned at the offer. “I like that. We can do that.”
“Soares smiled and shook White’s hand.”
“I’d let him,” White said later, sitting in his quiet dressing room. “We’d put [the middleweight title] up for grabs.”
http://www.bloodyelbow.com/
Det där var rätt intressant.
9 augusti 2009 kl.20:10
Måste ju ändå säga att Forrest är en kille med humor, rolig i alla intervjuer och killen är till och med rolig när han blir knockad!!! Har inte sett någon som blir utslagen på ett så… ja, roligt sätt…
9 augusti 2009 kl.23:31
Silva är helt otrolig.. nuf said!
10 augusti 2009 kl.01:37
Kan inte förstå alla som tycker Silva har en dålig attityd ???
Han bugar inför sin motståndare innan match, och visar ödmjukhet. Och om någon av er som skriver här var bäst i världen på mma. Så tror jag att ni hade haft svårt att inte kosta på er lite kaxighet. Själv hade jag oxå haft en sådan låg guard och jazzat runt, om reflexerna funnits där
RESPEKT !!!
10 augusti 2009 kl.13:35
Ludde skrev:
9 augusti 2009 kl.12:16
“Fan vad jag blev imponerad av silva, fyfan! Man dodgar inte slag på det sättet!”
haha nej d gör man inte, alldeles för stora rörelser och han böjer på ryggen istället för på knäna!(tyvärr är detta ett fel jag själv gör…
) Men nej så ska man inte göra o jag hoppas att Silva möter en fighter som slår honom på käften eller sparkar honom i huvudet när han gör så!
Jag gillade silva tidigare, men när han blivit så sjukt dryg och kör med en spelad ödmjukhet så har jag tappat respekten för honom som person, inte som fighter dock!
en sak ska silva dock ha cred för och det är att han inte slår på sina motståndare när han vet att dom är helt ute…
men hur kunde en match på typ 3 min som var helt ensidig varav första minuten var trevande och resterande bara var ren slakt, bli kvällens fight? helt klart kvällens KO, men i så fall var bj vs. florian mer spännande(även om den också var ganska ensidig).